9.73°C / 20.17°C
Sunday
9.87°C / 21.76°C

Bârlădeanul Mihai Gheghici a obținut Centura de Campion

Asociația Noth American Grappling (NAGA), cel mai mare turneu de grappling mixt din lume, a organizat la Linburg, Germania, Campionatul Europei de Grappling și BJJ (brazilian jiu-jitzu).

La această competiție au participat peste 1300 de sportivi din întreaga lume, începători, intermediari, dar și experți, copii și adulți.

România a fost reprezentată la acest campionat de 24 de sportivi, bârlădeanul Mihai Gheghici fiind singurul român care a câștigat Centura de Campion.

Sportivul a reușit, astfel, să își păstreze titlul de anul trecut. Mihai a concurat în 4 probe la gi (cu kimono) si no-gi (Grappling), la categoria Expert, atât pe categoria sa de vârstă, cât și la o categorie superioară.

Pentru a ajunge în finală, Mihai a luptat cu adversari din Franța, Germania, Ucraina, Olanda și Maroc.

La categoria sa de vârstă a câștigat în ambele probe, obținând 2 medalii de aur și implicit Centura de Campion, iar la categoria superioară a pierdut ambele finale în fața ucrainianului mai mare cu 2 ani ca el, luând medalia de argint.

Mihai împletește luptele libere cu jiu-jitzu fiind antrenat la lupte libere de Vasile Frățilă la Clubul Viitorul Vaslui și de Romeo Ghinea la Clubul Vipguard Tecuci, iar la jiu-jitzu antrenorul sau este Luis Turcu -Clubul Vipguard Tecuci.

Pentru a avea astfel de rezultate, Mihai face naveta între Bârlad-Tecuci-Vaslui, luându-și fiecare antrenament în serios.