Handbalistele junioare 4 de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui au câștigat primul lor trofeu.

Fetele pregătite de profesorul Sorin Onofrei au fost cele mai bune la ediția a doua a Cupei Prosport de la Focșani.

Vasluiencele au câștigat toate cele trei meciuri disputate. Acestea au trecut de OK Sport Onești (scor 18-12), de CSM Râmnicu Sărat (18-5) și de gazdele, Prosport Focșani (16-7).

Pe locul 2 s-a clasat OK Sport Onești, podiumul fiind încheiat de Prosport Focșani.

LPS Vaslui a obținut și cinci premii individuale. Kira Borteș a fost declarată cea mai bună portăriță, Elena Neacșu a fost golgheterul turneului, Karina Atomoae a fost cel mai bun inter stânga, Ștefania Răchită a fost cea mai bună extremă stânga, iar Clara Boț-cea mai bună extremă dreapta.

Pentru junioarele 4 de la LPS Vaslui urmează faza județeană a Campionatului Național, iar în zilele de 13 și 14 martie vor participa la etapa regională a competiției.