Vasluiul are reprezentare în finala Campionatului Național de șah la seniori. Este vorba despre Ștefan Emilian Prisecaru, de la CS ”Sergentul” Vaslui.

Acesta a obținut, zilele trecute, locul 1 în semifinala competiției, ce a avut loc la Iași.

Ștefan are 14 ani și este elev al Liceului ”Mihail Kogălniceanu” Vaslui, fiind un abonat la premii.

Deține titlul de campion național la șah școlar, are patru premii la Campionatul Național Școlar “Elisabeta Polihroniade”, la Under 15, unde s-a clasat pe locul 2 la dezlegări, locul 3 la șah rapid, locul 4 la șah clasic și locul 5 la șah blitz.

“Am mari speranțe în Ștefan la finala CN, fiindcă este un junior puternic în echipa noastră. De altfel, noi ne-am propus organizarea la Vaslui a Campionatului Național, Divizia B. Surpriza mare este că un maestru internațional dorește să se transfere la clubul nostru. Vom avea echipă și sperăm să devenim sergenți majori”, a spus Constantin Grosu, președintele CS Sergentul Vaslui.

Este pentru al doilea an consecutiv când Ștefan Emilian Prisecaru participă la finala CN de șah la seniori.

Ștefan Emilian Prisecaru

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here