4 medalii au cucerit atleții Liceului cu Program Sportiv (LPS) Vaslui la cea de-a 35-a ediție a Cupei Bistriței, competiție ce a avut loc la Bacău.

Cel mai bun rezultat a fost obținut de ștafeta feminină 4X200 metri, formată din Miruna Bulboacă, Alexandra Ichim, Antonia Dragomir și Ștefania Andrei, care a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, obținând medaliile de aur.

Cristina Balaur a cucerit medalii de argint și bronz, după ce s-a clasat pe locul 2 în proba de 1.500 m și locul 3 la 3.000 m.

Cristina Balaur

Și Diana Bogos a revenit în competițiile de sală cu o performanță notabilă, obținând locul 2 și medalia de argint la proba de 400 m.

Sportivele de la LPS Vaslui sunt pregătite de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos.