Handbalistele junioare 2 de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui obțin un succes important în lupta pentru accedere la turneul semifinal.

Vasluiencele au trecut de LPS Roman, scor 35-29, și se mențin pe locul secund în grupa 1 geografică.

Fetele antrenate de profesoara Maria Ostan au rezolvat meciul încă din prima repriză, când la pauză conducea cu scorul de 18-13.

LPS Vaslui mai are de disputat doar trei jocuri din această fază a competiției, cu CSM Bacău și CSȘ Bacău, ambele în deplasare, și CSO Buhuși, acasă.

Formația vasluiană mai are nevoie de două victorii din acest jocuri, pentru a fi sigură de calificare.

La un succes pe linie în ultimele etape, LPS Vaslui ar accede în faza semifinală cu un punctaj mai bun.