Handbalistele junioare 2 de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui au reluat competiția cu o victorie, învingând la Piatra Neamț, scor 39-22, după o a doua repriză perfectă, câștigată de vasluience cu scorul parțial de 21-10.

Adversarele au contat doar în primul sfert, după care fetele pregătite de profesoara Maria Ostan au ținut un ritm alert și s-au impus fără probleme.

Grație acestui rezultat, LPS Vaslui se menține pe locul secund, în spatele liderului CSM Bacău, pe care îl va întâlni peste două săptămâni, în deplasare.

De altfel, băcăuancele vor fi arbitre în lupta pentru cele trei locuri care duc la turneul Valoare.

Pentru două locuri sunt în luptă directă LPS Vaslui, OK Sport Onești și LPS Iași.

LPS Vaslui pare cea mai avantajată de programul ultimelor patru etape, cel mai dificil meci fiind cel cu lidera seriei, CSM Bacău, în deplasare.

În schimb, OK Sport Onești și LPS Iași se vor întâlni în meci direct etapa viitoare, iar ieșencele vor mai avea o întâlnire dificilă pe terenul lui CSM Bacău.