CSM Vaslui a plecat neînvinsă de la Suceava, impunându-se și în cel de-al doilea joc, la limită, scor 35-34.

Vasluienii au avut o primă repriză bună, pe care au câștigat-o cu scorul de 18-13, însă în partea a doua au fost în prim plan gazdele, pe fondul folosirii de către Leonard Bibirig a tuturor jucătorilor, astfel încât să acorde minute de joc fiecăruia.

Partida a avut și o a treia repriză, câștigată de formația vasluiană cu scorul de 13-11.

”Au fost două meciuri bune, cu un adversar care ne-a pus probleme. Per ansamblu sunt mulțumit! Am reușit să punem în practică mai multe formule în apărare. Încă suntem la început cu pregătirea, însă ne dorim ca până la primul meci să fim în formă bună, astfel încât să avem rezultate, mai ales că fiecare meci înseamnă o adevărată finală pentru noi. Important că după dubla cu Suceava nu avem accidentați și că am reușit să punem în joc ceea ce facem la antrenamente”, a spus Leonard Bibirig, antrenorul CSM Vaslui.

În primul joc, formația vasluiană a câștigat cu scorul de 37-29 (16-15).