Echipa de handbal masculin, CSM Vaslui, a început meciurile de pregătire din această iarnă, întâlnind astăzi pe CSU Suceava, liderul seriei A a Diviziei A.

Vasluienii au câștigat meciul, scor 37-29, însă prima repriză a fost una modestă, gazdele impunându-se cu scorul de 16-15.

”Am tratat adversarul de sus, iar de aici a venit o atitudine superficială în joc, lucru care ne-a costat”, a spus Leonard Bibirig, antrenorul CSM Vaslui.

În partea a doua, handbaliștii vasluieni au fost mult mai conectați la joc și au pus în practică toate ideile tactice, exersate la antrenamente.

A ieșit în evidență Răzvan Farcaș, folosit pe post de extremă dreapta, unde și-a făcut treaba excelent.

CSM Vaslui a câștigat repriza a doua la o diferență confortabilă, de nouă goluri, scor 22-13.

”Suntem la început de drum și sperăm să ajungem în formă până la primul joc oficial de la sfârșitul acestei luni. Am făcut o repriză a doua aproape perfectă, însă de prima repriză nu sunt mulțumit”, a completat Bibirig.

Cele două formații au mai disputat o repriză de 30 de minute, câștigată de vasluieni.

Sâmbătă, de la ora 12.30, se va disputa cel de-al doilea joc dintre cele două echipe.