Echipa națională pregătită de Daniel Oprescu participă în această săptămână la un turneu amical în Portugalia.

În cel de-al doilea joc din cadrul turneului, tricolorii au remizat cu Spania, 2-2!

România a deschis scorul în minutul 32 prin Ianis Stoica, însă spaniolii au egalat prin Ruben Iranzo chiar înainte de a intra la vestiare. Același Ianis Stoica a marcat și în repriza secundă, reușind ”dubla”.

Norocul nu a fost de partea tricolorilor nici în acest joc, aceștia fiind egalați de Spania în minutul 90+5, din lovitură de la 11m!

În primul joc, disputat sâmbătă, 7 decembrie, tricolorii au pierdut la limită jocul cu gazda turneului, Portugalia. Tricolorii au condus cu 2-1 până spre finalul partidei, când lusitanii au întors scorul, câstigând cu 3-2. În minutul 90+5, Tiago a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri, iar în minutul 90+6 Duarte a adus victoria Portugaliei.

În ambele partide, vasluianul Ștefan Ștefanovici, de la Sporting, a fost titular.

Miercuri, 11 decembrie, România va susține ultimul joc, cu Turcia.