Louis Munteanu a marcat în victoria lui FC Viitorul Constanța cu Sepsi Sf.Gheorghe, scor 4-1.

Introdus în minutul 17, vasluianul a marcat golul doi al formației constănțene în debutul reprizei a doua.

Fotbalistul de numai 17 ani a ajuns la golul 2 în Liga 1, fiind la al treilea joc în prima ligă.

Tânărul atacant a povestit, pentru site-ul clubului Viitorul, cum s-au născut primele sale goluri în Liga 1.

”Sper ca de acum înainte să am continuitate. Da, se poate spune că sunt un golgheter înnăscut, lucrez foarte mult la execuţii şi la finalizare şi se pare că la meciuri îmi iese. Sper să joc cât mai mult în continuare, să marchez şi să-mi ajut echipa. Încrederea care mi se acordă mă ajută foarte mult şi sper să-mi meargă cât mai bine“, a spus Louis, al cărui idol este atacantul polonez de la Bayern Munchen, Robert Lewandowski: ”Mă uit foarte mult la el, pe YouTube, la meciuri live şi cu siguranţă am foarte mult de învăţat de la el“.

Gică Hagi a spus că Louis Munteanu este un nouar clasic.

”A arătat că are o calitate incredibilă. Are execuţie, loveşte mingea la fel de bine cu ambele picioare. E un nouar clasic. La juniori are o mulţime de goluri. A trebuit să-l iau la echipa mare, că acolo nu mai avea ce să facă. Era unul dintre «faraonii» pe care-i am eu pe acolo. Sunt prea buni, iar, din când în când, trebuie să-i aduc pe la echipa mare, ca să sufere şi să înveţe. Aşa se procedează. Aşa am învăţat de la antrenorii care m-au crescut pe mine. Trebuie să ştii să promovezi un tânăr. Eu cred că am această artă, pe care am învăţat-o de la antrenorii mei. Cum aceştia au avut curaj cu mine, aşa trebuie să fac şi eu. Luis e marcator, iar acest gol îi va da mai multă încredere“, a spus managerul tehnic al FC Viitorul.