CSM Vaslui a obținut un rezultat remarcabil la Buzău, în patria arbitrajului din handbalul românesc.

Vasluienii s-au impus într-o manieră categorică, scor 26-22, după ce la pauză aveau șase goluri avans, scor 15-9.

Handbaliștii pregătiți de Leonard Bibirig au controlat jocul de la un capăt la altul, conducând pe toată perioada partidei.

De remarcat evoluția fermecătoare a portarului Valeriu Erhan, care a fost aproape de neînvins între buturi.

Victoria este una fantastică, ținând cont că CSM Vaslui a evoluat aproape o repriză în inferioritate, arbitrii meciului acordând 12 eliminări a câte 2 minute, față de 4 câte au arătat în dreptul HC Buzău.

Golurile vasluienilor au fost înscrise de Alexandru Farcaș (7), Cumpănici (4), Amihăesi și Khadkevich (câte 3), Acatrinei și Polocoșer (câte 2), Voinea, Carali, Petrea, Cîrchea și Dragon (câte 1).

CSM Vaslui a urcat pelocul 7 în Liga Zimbrilor, cu șase puncte, iar etapa următoare va evolua acasă, cu CSM București.