Vasluiul are reprezentare la Campionatul Balcanic de atletism pentru seniori, ce are loc în zilele de 2 și 3 septembrie, la Pravets, Bulgaria.

Este vorba despre aruncătorul Andrei Micu, de la CS Viitorul Vaslui, pregătit de profesorul Laurențiu Maxim.

Sportivul vasluian a intrat deja în concurs, având a cincea cea mai bună aruncare din cei 9 concurenți din Bulgaria, Turcia, Georgia, Ucraina și Grecia.

În acest an, Andrei Micu a terminat pe locul 9 în proba de aruncare a ciocanului la categoria U23, în cadrul Cupei Europei de aruncări lungi, de la Samorin, Slovacia.

Tot în 2019, aruncătorul vasluian a devenit campion național la tineret (Under 23), cu o aruncare de 63,10 metri, a cucerit bronzul la Campionatele Internaționale ale României de atletism, iar în luna mai a câștigat medalia de aur în proba de aruncare a ciocanului la Cupa României la atletism, cu o performanță de 66,01 metri, stabilind un nou record personal. Tot în acest an, Micu a devenit, din nou, campion național la seniori.