Cristina Balaur confirmă forma bună pe care o traversează în acest an, devenind campioană națională la atletism, junioare 3.

Vasluianca a trecut prima linia de sosire la 1.500 m, cu timpul de 4:38.18.

Eleva profesoarelor Viorica Pintilie și Elena Bogos va alerga mâine la 3.000 m, unde speră să obțină o nouă medalie.

Săptămâna trecută, Cristina Balaur, de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui, a fost pe podium la Campionatul Național de atletism, juniori 2, de la Pitești.

Sportiva pregătită de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos a avut o evoluție excelentă la 1.500 m, unde a fost la un pas de medalia de aur.

Vasluianca a fost la șase secunde de titlul național, trecând a doua linia de sosire.

Astfel, Cristina Balaur a devenit vicecampioană națională, obținând medalia de argint.

La 3.000 m, atleta de la LPS Vaslui a obținut medalia de bronz.