Federația Română de Handbal a decis ca Liga Zimbrilor să se dispute după același sistem ca și precedenta ediție, cu play-off și play-out.

Partidele din prima ligă masculină vor avea loc joia și duminica, prima etapă urmând să se dispute pe 29 august, sezonul regulat încheindu-se pe 26 martie 2020, cu o pauză de iarnă între 12 decembrie și 30 ianuarie.

Primele opt clasate vor evolua în play-off, împărțite în două grupe, în perioada 8 aprilie – 10 mai 2020.

Finala și meciurile de clasament vor avea loc între 14 și 28 mai anul viitor.

Ocupantele locurilor 9-14 din sezonul regulat vor evolua în play-out, jucând fiecare cu fiecare, între 5 aprilie și 21 mai 2020.

Cupa României va începe pe 3 noiembrie cu șaisprezecimile, optimile sunt programate pe 8 decembrie, sferturile de finală pe 15 decembrie, iar turneul final în perioada 4-5 aprilie 2020.

Toate formațiile care vor evolua în primele eșaloane au obligația folosirii a cel puțin unui jucător senior de cetățenie română sub 21 de ani (să nu fi împlinit 21 de ani la 31.12.2019), în medie 10 minute pe meci.