Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui a obținut un succes important cu LPS Piatra Neamț, scor 3-1 (2-0).

Golurie vasluienilor au fost înscrise de Alexandru Verdeș, Răzvan Ciobanu și Rareș Nazare.

Elevii lui Ionuț Chiochiu au avut o primă repriză perfectă, în fața unui adversar foarte puternic, care a pus mari probleme echipei vasluiene.

”Prima repriza am jucat mult mai bine și ne-am creat mai multe ocazii de a marca, dar după pauză cei de la Piatra Neamț au condus ostilitățile, au redus din diferență și au fost aproape să egaleze. Contrar jocului, am reușit să înscriem golul al treilea și să acumulăm încă trei puncte. Ne așteaptă încă două finale și dacă vom aveam un pic de noroc, poate vom reuși să realizăm supriza. Felicitări copiilor, mai ales pentru prima reoriză!”, a declarat, pentru sportactual.ro, Ionuț Chiochiu.

Etapa următoare, sâmbătă, 20 aprilie, LPS Vaslui va sta, urmând a evolua în penultima etapă la Iași, cu LPS, iar în ultimul joc, acasă, cu CSM Pașcani.