România U19 a pierdut cel de-al doilea joc din calificările pentru turneul final al Campionatului European de futsal.

Românii au fost învinși de favorita la câștigarea grupei, Ucraina, scor 4-5.

Vasluianul Vlăduț Dudău a fost printre cei mai buni din naționala noastră, marcând golul egalizator, la 1-1.

Din păcate, România a încasat patru goluri consecutive, Ucraina ducând scorul la 5-1. Selecționata noastră a marcat de două ori în decurs de un minut, relansând meciul.

Din păcate, golul 4 a venit cu un minut înainte de final, prea târziu pentru ca tricolorii să obțină măcar un punct.

În urma acestei partide, Ucraina a acumulat șase puncte, maximum, după două jocuri. România rămâne cu cele trei puncte bifate în prima zi, după succesul în fața Macedoniei de Nord.

Ucraina – Macedonia de Nord

Clasamentul grupei 4: 1. Ucraina 6p, Belgia 3p, România, 4. Macedonia de Nord 0p

Se califică la turneul final doar câștigătoarea grupei.